Dil

+86-13967261180
Ana sayfa / Haberler / Sektör Haberleri / Yüksek Sıcaklığa Refrakter Malzemeler: Kaliteler, Sınırlar ve Satın Alma Riskleri
Basın ve Etkinlikler

Yüksek Sıcaklığa Refrakter Malzemeler: Kaliteler, Sınırlar ve Satın Alma Riskleri

1300 °C'lik bir ayrıştırma ve sinterleme fırını için astarı boyutlandıran bir proses mühendisi genellikle masasında üç fiyat teklifiyle karşılaşır: en düşük birim fiyata yoğun şamot tuğla, ortada 0,8 g/cm³ yalıtımlı ateş tuğlası ve üstte 128 kg/m³ seramik fiber modül sistemi. Birim fiyat sıralaması ve toplam maliyet sıralaması nadiren aynı seçeneğe işaret eder ve bunun nedeni kimsenin teklife koymadığı iki rakamda yatmaktadır: sürekli kullanım sıcaklığı ve astar kütlesi.

Kısa cevap: Yüksek sıcaklıktaki refrakter malzemeleri önce sürekli çalışma sıcaklığına ve fırın kimyasına, ardından yoğunluk ve termal iletkenliğe göre seçin. Sıcaklık açısından aşırı belirlenmiş ancak kütle açısından çok yoğun bir astar, her döngüde enerji israfına neden olur; kimyası yeterince belirlenmemiş bir astar veya çekme, maliyeti ne olursa olsun birkaç ay içinde bozulur.

Çoğu spesifikasyonu iki kural kapsar: sınıflandırma sıcaklığı, bir hizmet derecelendirmesi değil, bir test sonucudur ve sıcak yüz, ortalama gün için değil, fırının göreceği en kötü saat için seçilmelidir.

Aşağıdaki karşılaştırma fiyattan önce yapmaya değer olanıdır. Rakamlar, yaygın ticari kaliteler için yayınlanmış tipik aralıklardır; ısı yalıtım malzemeleri yelpazesi fiber bazlı seçenekleri daha ayrıntılı olarak ele almaktadır.

Sıcaklık Sınıfı Önce Gelir, Diğer Her Şey İkinci Sırada

Refrakter literatürü, füzyon sıcaklığı yaklaşık 1580–1780 °C olan normal refrakterleri (şamot standart örnektir) kabaca 1780–2000 °C'deki yüksek refrakterlerden (kromit bazlı türler) ayırır. Füzyon sıcaklığı size malzemenin erimeyeceğini söyler; astarın beş yıllık bisiklet sürüşüne dayanıp dayanamayacağı hakkında çok az şey söylüyor. Lifli yalıtım için eşdeğer sayı, 24 saatlik büzülme testiyle ölçülen sınıflandırma sıcaklığıdır ve sürekli hizmet normalde bunun 100–150 °C altına ayarlanır.

Malzeme
Sürekli kullanım
Yığın yoğunluğu
Nereye uygun
Tipik arıza modu
Şamot tuğla (%42–45 Al2O3)
≤1300 °C
2,1–2,3 g/cm³
Aşınma ve alkali bölgeler
Bisiklet sürdükten sonra dökülme
Yüksek alüminyumlu tuğla (%70–80)
≤1500–1600 °C
2,5–2,8 g/cm³
Yük taşıyan sıcak yüzler
Termal şok çatlakları
Alümina-silikat elyaf battaniye (1260 derece)
1100–1150°C
96–128 kg/m³
Yedekleme ve düşük kütleli sıcak yüz
Derecelendirmenin üzerinde büzülme
Alümina fiber levha (1400 kalite)
1250–1300°C
300–400 kg/m³
Sert sıcak yüz, toplu fırınlar
Ankrajlarda kenar çatlaması
Polikristalin müllit elyaf (1600 derece)
1450–1500°C
130–200 kg/m³
1500–1600 °C odalar
Maliyet ve toz kontrolü
Nano mikro gözenekli tahta
≤1000 °C
200–240 kg/m³
Dar boşluklarda ince yedekleme
Delinmesi durumunda vakum kaybı
Tablo notu: sürekli kullanım değerleri temiz oksitleyici atmosferleri varsaymaktadır; azaltıcı gazlar, alkali buharlar ve kurşun veya bor bileşikleri kullanılabilir tavanı keser ve daha kalın bir astar yerine kalite değişikliği gerektirir.

Fiber ve Tuğla: Isı Depolama Gizli Maliyettir

Yoğunluk, özgül ısı ve gerçekte sıcaklığa kadar ıslatılmış katmanın kalınlığı ile depolanan ısı ölçekleri. Yaklaşık 1000 K sıcaklıkta ısıtılan 200 mm'lik bir astar için, tamamen ıslatılmış yoğun ateş tuğlası katmanı metrekare başına 100–120 kWh civarındadır; yalıtım ateş tuğlası 0,8 g/cm³ civarında 40–50 kWh civarındadır ve 128 kg/m³ fiber sistem yalnızca 6–8 kWh tutar. Günlük olarak çalışan bir fırında bu fark genellikle duvar kayıplarından daha fazladır.

100
45
7
Yoğun şamot tuğlası
IFB, 0,8 g/cm³
Fiber modül, 128 kg/m³
İndeks: 200 mm'lik bir astarın ıslatılmış katmanında depolanan ısı, yoğun tuğla = 100.

Takas mekaniktir. Fiberin yük taşıma kapasitesi yoktur, yüksek hızlı gaz altında aşınır ve erimiş metal veya ağır cürufla temas etmemelidir. İşlenebilir desen, yükün veya alevin çarptığı yoğun tuğla veya dökülebilir aşınma bölgesine ve tek işin ısıyı içeride tutmak olduğu fiber desteğine sahip bir fiber sıcak yüzüdür.

NC Ceramic Fiber Blanket for Thermal Insulation Backup Isı Yalıtım Yedeklemesi için NC Seramik Elyaf Battaniye Fiberin yük taşıyan sıcak yüzey olarak değil, ısı tutan yedek olarak görev yaptığı bu çift iğneli battaniyeyi inceleyin; dereceler 1260–1600°C'yi kapsar. Ürünü Görüntüle →

Refrakter Bir Veri Sayfasının Neleri Kanıtlaması Gerekir?

Çoğu spesifikasyon hatası, veri sayfasına eksik sayılar yerine belirsiz etiketler olarak ulaşır. Bir notu onaylamadan önce bu altı öğeyi kontrol edin:

  • Büzülme testi sıcaklığı. %3'lük bir rakam, sınıflandırma sıcaklığında değil, ayar noktanızda 24 saat sonra belirtilmediği sürece çok az anlam ifade eder.
  • Ortalama sıcaklıkta iletkenlik. Alıntılanan değerler ortalamayı belirtmelidir; örneğin 128 kg/m³'lük bir battaniye için 800 °C'de 0,12–0,20 W/m·K ortalaması; 25 °C'lik bir rakam pazarlanıyor.
  • Kimya. Al2O3 içeriği, 1260 dereceli malzemeyi 1400 dereceli malzemeden ayırır ve indirgeyici atmosferlerin veya hidrojenin mevcut olduğu durumlarda yaklaşık %0,5'in altındaki Fe2O3 önemlidir.
  • İçerik çekildi. Kabaca %20'nin üzerinde lifsiz parçacıklar battaniyelerin tutuşunu kötüleştirir ve kesim sırasında toz saçar.
  • Yoğunluk ve kalınlık toleransı. Tipik olarak yoğunlukta ±%10 ve kalınlıkta ±2 mm veya ±%5; Nominal yoğunluğun %10 altında teslim edilen hafif bir rulo, yalıtım değerinden ölçülebilir bir pay kaybeder.
  • Bağlayıcı tükenme aralığı. Organik bağlayıcılar yaklaşık 200 ila 350 °C arasında yanar, bu nedenle ilk ısıtmada havalandırma ve yavaş bir rampa gerekir.

Paneller, sıcak yüzün düz kalması ve bir şekil tutması gereken durumlar için pratik çözümdür; örneğin bir toplu mufla veya bir fırın arabası güvertesi gibi. Metrekare başına battaniyeye göre daha pahalıdırlar ve ankrajlarda daha az toleranslıdırlar, bu nedenle çizimin gözden geçirilmesi malzeme kalitesi kadar önemlidir.

Alumina Ceramic Fiber Board for Flat Hot-Face Linings Düz Sıcak Yüzlü Astarlar için Alümina Seramik Fiber Levha Düz, şekli koruyan sıcak bir yüzün aleve ve gaz akışına direnmesi gereken bu tahtayı düşünün; NC1260–NC1800 kalitelerinde mevcuttur. Ürünü Görüntüle →

Tonaj Nereye Gidiyor: Uygulama Bölünmesi

Yüksek sıcaklık refrakter malzemelerine olan talep, sürekli olarak sıcak prosesler yürüten endüstrileri takip etmektedir. Aşağıdaki bölüm, ağır sanayi tüketimine yönelik gösterge niteliğinde bir modeldir; istatistiksel bir araştırma değil, bir tedarikçinin en sık hangi hizmet koşullarını karşıladığının değerlendirilmesi açısından faydalıdır.

  • Demir ve çelik – yaklaşık %34
  • Seramik ve cam – yaklaşık %21
  • Petrokimya ve rafinaj – yaklaşık %15
  • Demir dışı metaller — yaklaşık %12
  • Isıl işlem ve güç – yaklaşık %10
  • Laboratuvar ve diğer — yaklaşık %8

Başarısızlık modları hakkında bir ipucu olarak okuyun. Çelik ve çimento kullanıcıları alkali saldırısı ve aşınma konusunda endişeleniyor; seramik ve cam kullanıcıları kirlenme ve termal şoktan endişe duymaktadır; laboratuvar ve pilot kullanıcılar küçük partilerin esnekliği ve tekrarlanabilir sıcaklık eşitliği konusunda endişe duymaktadır. Kataloğu elektrikli fırın odaları etrafında oluşturulmuş bir tedarikçi genellikle son grupta cüruf direncinden daha güçlü olacaktır.

Beş Adımlı Seçim Sırası

Sıralamayı sırayla yürütmek, görev yazılmadan önce bir malzemeyi seçmek gibi yaygın bir hatayı önler.

1. Görevi yazın

Tepe sıcaklığı ve tutma süresi, atmosfer, kirletici maddeler, mekanik yük, gaz hızı ve fırının haftada ne sıklıkta döndüğü.

2. Kenar boşluğuyla dönüştürün

Sürekli kullanımı, fiber için çalışma ayar noktasının 100–150 °C üzerine veya tuğla için zirve noktasının bir füzyon sınıfı üzerine ayarlayın.

3. Mimariyi seçin

Yalnızca fiber, IFB üzerinden fiber veya fiber destekli yoğun aşınma yüzeyi. Malzeme sipariş etmeden önce ankraj düzenini çizin.

4. Verileri doğrulayın

Ayar noktasında büzülme, ortalama sıcaklıkta iletkenlik, kimya, yoğunluk toleransı ve teslim edilen partiye bağlı bir toplu test raporu.

5. İlk ısıtmayı planlayın

Bağlayıcı yanma eğrisi, genleşme derzleri, tutma noktaları ve havalandırma, kurulum başlamadan önce yazılı olarak kararlaştırılır.

En yüksek sıcaklığın gerekli olduğu yerlerde, polikristalin mullit fiber, sıcak yüzü 1500-1600 °C'de tuğlanın kütlesel cezası olmadan taşır; bu fiyata yalnızca hazne küçük olduğunda, döngünün sık olduğu veya temizliğin önemli olduğu durumlarda anlamlı olur. Aynı zamanda kirlenmeye karşı en hassas kalite olduğundan fırın atmosferi ve şarj uygulaması dürüstçe gözden geçirilmelidir.

Polycrystalline Mullite Fiber Cotton for High-Temperature Insulation Yüksek Sıcaklık Yalıtımı için Polikristalin Mullit Elyaflı Pamuk 1500–1700°C'de servis ve düşük kütleli durumlarda bu hafif %72'lik alümina fiberi kullanın; atmosferi inceleyin ve kirlenme hassasiyeti açısından şarj edin. Ürünü Görüntüle →

Kurulum, Bakım ve Uyumluluk Ayrıntıları

Erken astar arızalarının çoğu, malzeme arızaları değil, montaj arızalarıdır. Tekrarlananlar herhangi bir satın alma incelemesi için listelenmeye değerdir:

  • Genişleme derzleri. 1200 °C ve üzeri sıcaklıklarda astar uzunluğunun kabaca %1,5-2'sine izin verin; sıkı bir şekilde birleştirilmiş fiber astar, modüllerde bükülür ve boşluklar açar.
  • Ankraj derecesi ve aralığı. 304 paslanmaz ila yaklaşık 800 °C, 310 ila yaklaşık 1100 °C, bunun ötesinde seramik ankrajlar, tipik olarak 200–300 mm merkezlerde.
  • Nem. Islak elyaf, yalıtım değerinin büyük bir kısmını kaybeder ve ilk ısınmada dağılabilir; Kapalı ve kuru bir şekilde saklayın ve asla su basmış bir kabuğun içine kurmayın.
  • Denetim ritmi. Sıcak noktalar ve kapı contaları üzerinde üç ayda bir yapılan görsel kontrollerin yanı sıra yıllık termal görüntüleme, büzülme boşluklarını kabuk bozulmasına dönüşmeden önce yakalar.
  • Dokümantasyon. Genel bir şirket beyanı değil, ISO 9001 sertifikası kapsamını ve gerçek ürün ve test standardına bağlı herhangi bir CE beyanını isteyin; Lifli malzemeler için güncel bir güvenlik bilgi formu talep edin.
  • Toz kontrolü. Alümina-silikat refrakter seramik elyaf, bazı yargı bölgelerinde şüpheli kanserojen olarak sınıflandırılmıştır, bu nedenle kesim, sahada ekstraksiyon ve solunum koruması ile birlikte kapatılmalı veya ıslak olmalıdır.

Kurulum ayrıntıları, ölçülen performansı çoğu alıcının beklediğinden daha fazla değiştiriyor. Modül hizalaması, bağlantı noktası sıkıştırması ve ankraj yerleştirme, hesaplanan iletkenliğin gerçek fırınla ​​temas halinde kalıp kalmayacağına karar verir; pratik kontroller burada belirtilmiştir seramik elyaf battaniye fırın astarı kılavuzu .

Yüksek sıcaklıktaki refrakter malzemeler için uygulanabilir kural şu sırayla belirtilmelidir: görev, kimya, sürekli sıcaklık, ardından yoğunluk ve maliyet. Bir teklif, ayar noktanızdaki büzülmeyi ve adlandırılmış bir ortalama sıcaklıktaki iletkenliği belirtemezse, fiyat ne kadar cazip görünürse görünsün kalite doğrulanmaz. Fırının gerçekte çalıştığı döngüye uygun astarı satın alın ve tasarruflarınızı ankrajlara, genleşme derzlerine ve belgelenmiş ilk ısıtmaya, kaybolma olasılıklarının en az olduğu yerlere aktarın.

Önerilen makaleler
  • Alüminyum silikat sunta ile ilgili temel sorunlar nelerdir?

    Introduction: Alüminyum silikat fiber levha malzemesi şu anda yüksek performanslı bir yalıtım malzemesidir. Alüminyum silikat lif levha, hafiflik, düşük ısı il...

  • Alüminyum silikat suntaların özellikleri nelerdir?

    Introduction: Alüminyum silikat refrakter elyaf ürünleri, piroksenin seçici işlenmesi, yüksek sıcaklıkta eritme, elyaflara üflemeli kalıplama, katılaştırma ka...

  • Yüksek alümina seramik elyaf levhanın yapısı nedir?

    Introduction: 1、 Yüksek alümina seramik elyaf levha için şekillendirilmiş seramik elyaf fırın astarı Yüksek alümina seramik elyaf levhanın şekillendiril...

BİZE ULAŞIN